עיצוב והפקת קטלוג בשמונה שלבים

אם אתם עומדים לראשונה לפני הפקת קטלוג ולא יודעים איך להתחיל, או אם עשיתם את זה כבר אבל החוויה היתה שמדובר ב ״כאב ראש״, הרשימה הזאת מיועדת לכם.

הסוד בעיצוב ובהפקת קטלוג הוא…..ניחשתם: תכנון נכון. כמו בכל דבר – סוף מעשה במחשבה תחילה. לאחר עיצוב והפקת מספר רב מאוד של קטלוגים מסוגים שונים הגיע הזמן לארגן את הידע הנצבר לטובתכם. אז זה ה״מתכון״ שיכול להפוך את התהליך לזורם ונעים וגם לחסוך זמן וכסף. את כל השלבים (חוץ משלב 1) מלווה המעצב/ת.

שלב 1. ״התוכן הוא המלך״
בשלב ראשון כדאי לוודא שהתוכן של הקטלוג נמצא, כתוב, ערוך וכבר עבר מס׳ הגהות של כל מי שאמור לאשר אותו. ברוב הקטלוגים יש חשיבות רבה לצילומים או לכל המחשה אחרת, תלוי באופי המוצרים. האם יש לכם צילומים באיכות טובה וגם ברזולוציה שמתאימה לדפוס? אם לא, יש צורך לגשת לצלם מקצועי – כדאי לעשות את זה אחרי שכבר בחרתם את המעצב/ת וחשבתם יחד איך כדאי לצלם.

שלב 2. תכנון פריסת העמודים
בשלב הזה התוכן קיים, מוקלד בקובץ וורד ויש לנו מושג מה נפח הקטלוג פחות או יותר. אנחנו עוד לא יודעים בדיוק כמה עמודים יהיו בחוברת הסופית אבל יש לנו הערכה.
תכנון קטלוג של לדוגמא 24 עמ׳: לוקחים 6 דפים מהמדפסת, מקפלים אותם יחד ומהדקים באמצע – קיבלנו ״חוברת דמי״ של 24 עמ׳ ואז אפשר עם עיפרון לכתוב על כל עמוד מה התוכן שיופיע. זה הזמן לתכנן גם מיקום של תמונות אם יש, גרפים, טבלאות וכו׳. במידה ויש צורך – אפשר להוריד או להוסיף עמודים ולשנות את התכנון עד שנגיע לפריסה הרצויה. אם יש מספר גדול של עמודים אפשר לעשות את אותו דבר בציור: על גבי דף איי4 אחד או יותר – מציירים זוגות של עמודים וכותבים על כל זוג את מס׳ העמוד בקטן. זה מאפשר לתכנן ולכתוב בכל ריבוע מה התוכן שיופיע בעמוד הזה.

שלב 3. בריף
ההבדל בין מסמך וורד לחוברת מעוצבת הוא באופן שבו אנחנו מגישים את המוצרים, וכאן עולה השאלה: איך אנחנו רוצים להגיש את המוצרים? כדי לענות על השאלה הזאת ביעלות עלינו לשאול מה המטרה של הקטלוג? מי קהל היעד? מה אנחנו רוצים שהקטלוג ״יגיד״ מעבר לתכנים? מה הוא ״ישדר״?. מתוך השאלות האלו יעלו ויצוצו התשובות לכל השאלות שיעלו בשלב הבא. לדוגמא באיזה גודל יהיה הקטלוג? האם גודל סטנדרטי או גודל מיוחד? ובכן, תלוי מה המטרה. כנ״ל לגבי בחירת הנייר, סוג ההדפסה, הכריכה וכו׳.

שלב 4. פורמט
קבלת החלטות לגבי פורמט הקטלוג: מה יהיה גודלו כאשר הוא סגור, על גבי איזה נייר הוא יודפס, בכמה צבעים, איזו כריכה ועוד. איך מחליטים? זה שלב שבו נדרשת המקצועיות של מעצב/ת גרפי/ת בעלי נסיון בעיצוב לפרינט. ביחד איתו/ה תוכלו לקבל החלטות שמתאימות למטרה המקורית שלכם.

שלב 5. עיצוב גריד לעמודי פנים
אחרי שהבריף כתוב וברור לכל הצדדים המעורבים אפשר לגשת לעיצוב גריד לעמודי הפנים של החוברת. בשלב הזה אני לוקחת לעצמי כשבעה – עשרה ימי עבודה בסטודיו לעיצוב הגריד – מבנה העמוד, מיקום המוצרים, שוליים, סוג אותיות, חלוקה לקטגוריות, מס׳ עמודים ועוד.

שלב 6. עיצוב כל הקטלוג, תיקונים והתאמות
אחרי שבוחרים את הגריד המתאים לקטלוג אפשר לגשת לעיצוב החוברת כולה. זה גם השלב שבו החוברת כולה עוברת ללקוח/ה לשם בדיקה והגהה וחוזרת למעצב/ת לתיקונים והתאמות. כמה סבבי תיקונים יהיו? זה תלוי לגמרי בסעיף 1 – עד כמה התוכן היה מוכן ומעובד לפני שהגיע לעיצוב.

שלב 7. עיצוב כריכה
מאחר והכריכה ״מספרת לנו״ על הקטלוג גם מבחינת התוכן וגם מבחינת השפה – כדאי להשאיר את עיצובה לסוף כשאנחנו כבר רואים וחשים את הקטלוג במצבו הכמעט סופי – זה הזמן. יש סיכוי טוב שגם במהלך העבודה על השלבים הראשונים צצו ועלו רעיונות לכריכה ולקראת הסוף הרעיונות האלה כבר בשלים.

שלב 8. להדפסה
כשהקטלוג מאושר ע״י כל הגורמים הרלוונטיים ומוכן להדפסה – סוגרים קבצים, שולחים לדפוס, מפיקים העתק שמש והדפסת אייריס לאישור סופי של הלקוח/ה ומחכים בסבלנות לתוצאה הסופית.

לשאלות ולקבלת הצעת מחיר צרו איתי קשר בטל׳ 054-7917638 או במייל galit@galitazoulay.com
בהצלחה.

בגלילה למטה אפשר לראות דוגמאות לקטלוגים שונים שעיצבתי: קטלוג מכון גנזים של אגודת הסופרים העברים, קטלוג תרופות – חוברת מידע לאחות וקטלוג נכסים לרימקס ועוד.GnazimBooklet_00