השלב הראשון והחשוב ביותר בתכנון פרוספקט הוא לענות על כמה שאלות ברצינות רבה ורק אז לגשת לשלבים הבאים שאת כולם אפרט בהמשך.

מה מטרת הפרוספקט
השאלה הראשונה והחשובה ביותר היא מה המטרה של הפרוספקט, מה הוא אמור לעשות בשביל העסק שלי או בשביל המוצר או השירות שאני רוצה לקדם או עבור החברה שבה אני עובד.
אם נצליח לתת לעצמנו תשובה ברורה – יהיה קל יותר לקבל החלטות בהמשך.

מי קהל היעד
השאלה החשובה הבאה היא למי הפרוספקט מיועד. אפשר ורצוי להתאים את כל האספקטים של עיצוב הפרוספקט לקהל היעד: הניסוח ונימת הדיבור, התכנים עצמם, העיצוב הגרפי, השימוש בצבעים, בתמונות, באיורים וגם ההדפסה עצמה – הגודל של הפרוספקט וצורתו, סוג הנייר וטכניקת ההדפסה.

מה המסר
זאת שאלה כל כך פשוטה ועם זאת היא מאתגרת. מה המסר שאני רוצה להעביר באמצעות הפרוספקט? מנסיוני אם מצליחים לענות באופן מדויק וצר על השאלה הזאת – קל יותר לעצב פרוספקט שיעשה את העבודה. יש עוד שאלות כמו מה הערכים החשובים שארצה להעביר באמצעות העיצוב, מה אני רוצה שהפרוספקט ״ישדר״ ועוד.

תוכן ועיצוב גרפי
כשאני ניגשת לעיצוב פרוספקט אני מסתכלת על חומרי הגלם: על הטקסט והתמונות. אני ממליצה ללקוחותי להעזר בקופירייטר/ית מקצועיים לכתיבה ובתמונות אמיתיות איכותיות שצולמו ע״י צלם מקצועי. להמנע עד כמה שניתן מרכישת תמונות זולות. אין קיצורי דרך – חומר גלם איכותי מוביל לפרוספקט איכותי בדיוק כמו בעוגות… (-:

הפקת דפוס
כשאנחנו יודעים מה הגודל של העבודה ומה הפורמט (איזה קיפולים, איזו צורה וכו׳), וכבר בחרנו נייר מתאים ואת טכנולוגיית ההדפסה המתאימה – אז אפשר לגשת להדפסה. אני רוצה להמליץ לכם לבחור בית דפוס איכותי וקפדן ולא להתפתות למחיר הנמוך יותר. כדאי גם להשאיר מרווח זמן לבית הדפוס לעשות את העבודה ולא להלחיץ בזמנים יותר מדי – זה עלול לגרום לתקלות קטנות אך מציקות (כמו חיתוך נייר טיפונת באלכסון – או הדפסה שלא היה לה זמן להתייבש ו׳עברה׳ לדף אחר בערימה ועוד ועוד…)

ֿהמלצות נוספות
כל בחירה שאנחנו עושים בתהליך עיצוב הפרוספקט היא חשובה ואני ממליצה ׳לאתגר׳ את מה שכולם עושים. אפשר ורצוי לעשות את זה בחוכמה בלי להכנס לעלויות גבוהות מדי – בשביל זה כדאי לעבוד עם מעצב/ת גרפע/ת שמבינים בעיצוב לדפוס. הגודל לא חייב להיות A4 ולא חייבים להדפיס על נייר כרומו – יש עוד הרבה אפשרויות טובות.

חשוב מאוד: קחו בחשבון שעיצוב ותכנון פרוספקט איכותי זה דבר שלוקח זמן ולא כדאי לעשות את זה במהירות שלושה ימים לפני פגישה או הצגה בתערוכה.  אם חשוב לכם לקבל תוצאות טובות כדאי לעשות הכל בזמן הגיוני בלי להחליץ את כל אנשי המקצוע ובטח לא את המעצבת (-:
לצפייה בתיק עבודות לחצו כאן

בהצלחה!

גלית